Upcoming events

Featured Story


Congratulations, Andrew and Kristin!

We  thrilled to congratulate and recognize two exceptional PenSPRA members, Andrew Robinson of Gettysburg Area School District and Kristin Boyd Edwards of Reading School District, on being selected to be team members on NSPRA’s Communication Technology and Innovation Project Team (Special Committee).

To learn more about this and NSPRA's other 2020-21 Committees, Project Teams & Task Forces, click here!

PenSPRA Member Forum

  • There are no forum topics to display.

Follow Us

2019-2020 Communications Contest Category Winners

Award of Excellence winners:

  • Amorkor Badger, Mastery Charter Schools
  • Robyn Gross, Bucks County Intermediate Unit
  • Amy Beaver, Capital Area Intermediate Unit
  • Kristin Boyd Edwards, Reading School District
  • Nabil Mark, State College Area School District
  • Greg Hayes, Williamsport Area School District
  • Lisa Palmarini, Penn-Delco School District
  • Nabil Mark and Chris Rosenblum, State College Area School District
  • Jessica Lester, Perkiomen Valley School District
  • Melissa Fullerton, Governor Mifflin School District
  • Don Dimoff, Red Lion Area School District
  • Robert Gillmer, North Penn School District
  • Katie Huttinger & Linda Andreassi, Seneca Valley School District
  • Erin Crew, Spring-Ford Area School District
  • George Wacker, Bethlehem Area School District
  • Malachi Atkinson, BLaST Intermediate Unit 17
  • Chris Rosenblum, State College Area School District

Award of Honor winners:

  • Carrie Lynn Butler, Baldwin-Whitehall School District
  • Julie Anne Bunnick, Berks County Intermediate Unit
  • Kristin Boyd Edwards, Reading School District
  • Jessica Lester, Perkiomen Valley School District
  • Bethany Baker, Shaler Area School District
  • Erika Shaedle, North Penn School District 
  • Allie Artur, Abington School District
  • Emily Schaffer, North Allegheny School District 
  • Allison Ohline, Cocalico School District 
  • Sue Wiedder, Western Pennsylvania School for Blind Children
  • Katie Huttinger & Linda Andreassi, Seneca Valley School District
  • Heather Taggart, Central Susquehanna Intermediate Unit (CSIU)
  • Sarah McCluan, Designer Michael Tarquinio, Photographers Jill Manczka, Michael Tarquinio and Dale Walk, Allegheny Intermediate Unit 
  • Amy Beaver, Capital Area Intermediate Unit 
  • Christa Fazio, Unionville-Chadds Ford School District
  • Erin Crew, Spring-Ford Area School District
  • Shannon Zimmerman, Hempfield School District
  • Zach Brown, Berks County Intermediate Unit
  • Amorkor Badger, Mastery Charter Schools
  • Nabil Mark, State College Area School District
  • George Wacker, Bethlehem Area School District
  • Greg Hayes, Williamsport Area School District
  • Erin Crew & Andrew Rothermel, Spring-Ford Area School District
  • Christa Fazio & Ryan Dadalski, Unionville-Chadds Ford School District
  • Robert Gillmer, North Penn School District
  • Amelia Krotee, Berks County Intermediate Unit
  • Dale Walk, Allegheny Intermediate Unit
Award of Merit winners:
  • Allie Artur, Abington School District
  • Carrie Lynn Butler, Photos by Bob Marlow, Rhaina Taylor Immekus, and the District, Baldwin-Whitehall School District
  • Kristin Boyd Edwards, Photos by Lauren Little & Bill Snook, Reading School District
  • Shannon Zimmerman, Hempfield School District
  • Dom Dimoff, Red Lion Area School District 
  • Rachel Hathhorn, Pine-Richland School District
  • Melissa Fullerton, Governor Mifflin School District
  • Patrick Harrigan, South Park School District
  • Jackie Yanchocik, Warwick School District 
  • Heather Taggart, Central Susquehanna Intermediate Unit (CSIU)
  • Jonathan Szish, Norwin School District
  • Bonnie Berzonski & Jill Leonard, Fox Chapel Area School District
  • Nick Staab, York Suburban School District
  • George Wacker. Bethlehem Area School District
  • Christa Fazio & Megan DeVecchis, Unionville-Chadds Ford School District
  • Leslie Elder & Brit Milazzo, Bellefonte Area School District
  • Donna Holmes, Palisades School District
  • Megan DeVecchis, Unionville-Chadds Ford School District
  • Amy Beaver, Capital Area IU
  • Dana Walker, Cheltenham School District
  • Melanie Crescenz, Coatesville Area School District
  • Carrie Lynn Butler, Baldwin-Whitehall School District
  • Kaitlyn Andrey, North Penn School District
  • Bethany Baker, Shaler Area School District
  • Ann Gillette, Lehigh Valley Charter High School for the Arts
  • Christa Fazio & Ryan Dadalski, Unionville-Chadds Ford School District
  • Dale Walk, Allegheny Intermediate Unit
  • Kristin Boyd Edwards, Reading School District
  • Erin Crew & Andrew Rothermel, Spring-Ford Area School District
  • Nina Pompeani, Moon Area School District
  • Bonnie Berzonski & Jill Leonard, Fox Chapel Area School District
  • Matt Murray, Central Bucks School District
  • Christopher Johnson, BLaST Intermediate Unit 17
  • Chris Rosenblum, Nabil Mark, and Bob O'Donnell, State College Area School District
  • Jonathan Szish, Norwin School District



    c/o Chester County Intermediate Unit

    Downingtown, PA 19335

    Phone: 484-237-5731

    2020 PenSPRA

    All Rights Reserved. 

    Powered by Wild Apricot Membership Software